Dyski Frisbee – podstawowe informacje

Frisbee w kraju nad Wisłą staje się coraz bardziej popularne. Jest tak za sprawą prostoty, dostępności i łatwości z jaką możemy zacząć grać. Aby porzucać dyskiem potrzebujemy tak na prawdę frisbee oraz trochę wolnej przestrzeni. Frisbee jest z pewnością świetną formą spędzania wolnego czasu, możemy mieć je zawsze przy sobie, w parku, na plaży czy na ulicy. Prawidłowy wyrzut jest ważny ale samo nauczenie się techniki nie jest trudne. Dyski są wykonane z tworzywa sztucznego co sprawia, że są lekkie (140-175 gram) i nie zrobią krzywdy przy uderzeniu 🙂

 

 

Podział frisbee wg dyscyplin

Frisbee oprócz zwykłego rekreacyjnego, parkowego rzucania to także dobrze rozwinięty sport, który można podzielić na kilka dyscyplin:
1. Discgolf – rzucamy tutaj specjalnym dyskiem do metalowego kosza (lub innego celu). Zasady są takie same jak w tradycyjnym golfie, tylko zamiast kija i piłeczki golfowej rzucamy dyskami. Rodzajów dysków jest bardzo wiele, każdy o innych właściwościach i innym torze lotu.
2. Freestyle frisbee – bardzo widowiskowa dyscyplina, w której wykonuje się tricki używając 160 gramowych dysków.
3. Ultimate frisbee – połączenie kilku dyscyplin sportowych takich jak piłka nożna, koszykówka czy piłka ręczna. W tej dyscyplinie rywalizują ze sobą dwie siedmioosobowe drużyny. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna, a punkty zdobywa się łapiąc frisbee w strefie punktowej (zonie). Gra się przy pomocy dysków o wadze 175 g i to te najlepiej sprawdzają się do gry rekreacyjnej, gwarantując długi i stabilny lot.

Kilka słów o dyskach

Powszechnie dostepnymi dyskami są dyski dyski ultimate o wadze 175 g, a także 160 g do gry freestyle’owej. Zarówno jedne jak i drugie nadają się do zwykłego rekreacyjnego rzucania 🙂 Jednymi z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych dysków są certyfikowane dyski kanadyjskiego producenta Daredevill, czy też amerykańskiego Discrafta. Dostępnych jest wiele wersji kolorystycznych, a rozmiar samych dysków to około 27 cm.

Nazwa „frisbee” jest zastrzeżona przez twórców tego sprzętu – firmę Wham-O i w stosunku do dysków tej firmy można oficjalnie używać nazwy frisbee. Alternatywną nazwą na nasze frisbiacze mogą być np.: latające dyski 🙂