Podział deskorolek

Co łączy longboard z skateboardem, cruiserem, fishką czy shortboardem? Wszystkie te deski można wrzucić do jednego worka z etykietką “deskorolki”. Pomimo takiej klasyfikacji każdy z tych sprzętów jest tak na prawdę inny, ale łaczy je najcześciej drewniany blat, trucki i cztery kółka.

 

Longboard

 

Jest to obecnie jeden z bardziej popularnych pojazdów deskowych – jak sama nazwa wskazuje jest “long” czyli długą deską zazwyczaj powyżej 100cm choć specjalistyczne longi czasem są odrobinkę krótsze. Co je wyróżnia od innych deskorolek to na pewno zazwyczaj stosowane w nich trucki rkp – reverse kingpin czyli z kingpnem odwróconym w drugą stronę niż w klasycznych “skejtach” co daje nam większą skrętność całego zestawu. Longboardy mają wiele zastosowań, jedne służą do typowego “odpychania” się po miejskich uliczkach inne do ostrego katowania z górki tzw. downhillu, tańczenia czy robienia slajdów. Taka deska daje nam dużo komfortu podczas jazdy dzięki dużym i miękkim kołom. Longboard jest też chyba najłatwiejszy do opanowania dzięki komfortowi jaki daje duża platforma na której stoimy oraz skrętności całego zestawu. Cały set możemy fajnie spersonalizować wg. własnych upodobań – kształt, rozmiar, flex czy kolor blatu, twardość i wielkość kółek oraz trucki pod konkretny styl jazdy.

 

Shortboard

Można powiedzieć, że jest to taka miniaturka longboarda. Deski do około 80 cm, bardzo mobilne dzięki swojej mniejszej wadze oraz ciekawym rozmiarom. Shorty są stworzone do cruzowania sobie przez miasto zazwyczaj mają trucki TKP z tradycyjnym deskorolkowym kingpinem więc są troszkę mniej skrętne niż longboardy. Decki są raczej podobnej budowy i zazwyczaj sztywne. Posiadają też kicktail (podgięcie z jednej strony), aby można było deskę łatwo podbić do ręki, gdy z niej schodzimy. 

 

Skateboard

Mówiąc skateboard, czyli po prostu „deskorolka” z angielskiego, zazwyczaj mamy na myśli deskę nastawioną na katowanie tricków, podskoki, atakowanie przeszkód, najazdów, rurek, schodów i innych elementów, które można spotkać dosłownie wszędzie na ulicy czy skateparku. Raczej kiepsko spisują się na miejski cruzing ponieważ mają mniejsze i twardsze koła niż w longboardach co powoduje, że komfort jazdy jest mniejszy. Są za to lżejsze, żęby łatwo było je podbić do góry. Deska jest o wiele krótsza niż longi, ma podgięte kicktaile – końce deski, które umożliwiają nam podbicie jej do góry. Skateboarding na pewno jest bardzo efektownym sportem. Po pewnych modyfikacjach np. włożeniu troszkę większych i bardziej miękkich kółek można zaliczyć skateboarda do shorboardów. Granice łatwo się zacierają.

 

Fishboard

Są to najmniejsze deskorolki, przyjemne do podjechania na miejscówkę czy do szkoły. Dzięki swoim rozmiarom możesz ją zawsze mieć przy sobie ponieważ mieści się do plecaka. Jest w miarę skrętna, kółka wystarczają aby przejechać przez nierówne miejskie chodniki. Blat fishboardowy jest najczęściej plastikowy. Nie jest to deska do tricków ale ma podgięty tył co pozwala najbardziej uzdolnionym riderom na zrobienie jakiegoś tricku.