Jak wybrać pierwszy longboard?

Pierwszym pytaniem, na które musimy znaleźć odpowiedź jest to do czego chcemy używać longboard? Dla większości początkujących będzie to deska do cruisingu, czyli zwykłego przemieszczania się po mieście od punktu A do B i prawda jest taka, że każdy longboard nada się do tego celu. Innymi deskami mogą być tzw. dancery (longboardy do tańczenia, chodzenia po desce czy wykonywania tricków), oraz deski downhillowe czy do slide’ów.

 

Deska do cruisingu

 

W takiej desce ważna jest jej długość, przynajmniej 100cm, dzięki temu jazda będzie przyjemna i bez obaw będziemy mogli na niej się poruszać. Duża platforma, na której stawiamy stopy sprawi, że jeżdżąc będziemy czuli się komfortowo.

Jeśli chodzi o kształt deski to najczęściej sprawdza się tutaj typowy pintail, czyli blat w kształcie łezki. Jest to klasyczne nawiązanie do surfingu. Drugim najbardziej popularnym kształtem jest twin-tip. Niektóre z nich kończą się zaraz za trakami, a inne wystają jeszcze za linię traków i najczęściej są podgięte do góry na końcach (są to tzw. kicktaile), które z dwóch stron są takie same i nie ma znaczenia, w którą stronę jedziemy, ponieważ nie ma tutaj wyraźnego przodu i tyłu deski jak w pintailach.

Drugim ważnym elementem wyposażenia są koła – powinny być duże – około 70 mm średnicy oraz miękkie (78a-80a), co pozwoli nam na przyjemne poruszanie się po nierównościach nawet na kostce brukowej.

Jeśli chodzi o trucki to w większości desek “na miasto” spotykane są z hangerem o szerokości 180mm (główny element trucka do którego przykręcamy koła), a same trucki ustawione są pod kątem 50 stopni co daje nam dużą skrętność przy mniejszych prędkościach, takich jakie uzyskujemy podczas zwykłego odpychania się. Trucki montowane są na dwa sposoby. Pierwszy to klasyczny “top mount”, w którym są przykręcane od dołu blatu oraz “drop trough” gdzie przechodą one przez powierzchnię blatu na drugą stronę. Drugi sposób montowania powoduje, że wysokość blatu się obniża i dzięki temu mniej energii wkładamy w odpychanie się ponieważ, nie musimy tak bardzo uginać kolan jak w deskach z truckami w systemie montowania top mount.

Ważną rzeczą jest także flex, czyli to jak bardzo deska ugina się pod nami. To jaki flex powinna mieć deska zależy od własnych preferencji ale przyjęło się, że przy jeździe po mieście powinien być flex (deska miękka) w przeciwieństwie do desek zjazdowych, które są sztywne.

Jak już pojeździcie, sami będziecie wiedzieli,  w którą stronę chcecie się rozwijać lub jeśli od razu wiecie, że podoba Wam się dancing czy jazda z góry (downhill) możecie wybrać deski przeznaczone do tych stylów jazdy.

Deska do dancingu czyli tańczenia czy wykonywania tricków jest w miarę długa – około 115cm do 120cm. Taka długość jest niezbędna przy wykonywaniu tricków dancingowych cross stepów itp. ponieważ często przemieszczamy się podczas jazdy i stawiamy dużo kroków. Warto aby taki blat miał flex, gdyż ułatwi na to płynność wykonywania tricków podczas dancingu. Koła w takim zestawie powinny mieć między 65mm, 70mm średnicy oraz zaokrągloną krawędź. Trucki podobne jak w desce do cruisingu (warto aby też były jak najlżejsze).

Longboard do downhillu charakteryzuje się tym, że jest w miarę, krótki (około 100cm) oraz szeroki 24-26cm. Taki blat w połączeniu z duzym wheelbasem – rozstawieniem trucków powoduje, że cały sprzęt jest bardzo stabilny co jest wymagane ponieważ na deskach osiąga się bardzo duże prędkości na prostych i w zakrętach. Kółka w takich deskach są szerokie mają dużą średnicę (nawet powyżej 75mm).

Jeśli artykuł okazał się pomocny lub macie jakieś pytania zostawcie komentarz.

Zobaczcie też nasz film: