Fiszka czy longboard?

Wiele osób przez zakupem pierwszej deski zastanawia się co wybrać, fiszkę czy może longboard?

Rozmiar i waga

Zasadniczą różnicą między tymi deskami jest ich rozmiar i waga – fiszki to około 56 cm długości i 2kg wagi, natomiast longboardy mają od 90 cm do nawet 120 cm i ważą kilka kilogramów. Powoduje to, że oba sprzęty sprawdzą się do czego innego.

Zastosowanie

Na plastikowych fishboardach będziemy mogli w zasadzie przemieszczać się z punktu A do punktu B, podjechać gdzieś na miejscówkę czy na przystanek autobusowy, longboard natomiast daje nam więcej zastosowań. 

Longboarding oferuje wiele stylów jazdy – cruising, dancing, downhill itp. co daje nam wiele możliwości rozwoju w różnych kierunkach.

 

Komfort jazdy

Blat longboardowy jest pokryty griptapem, który idealnie trzyma stopy w miejscu w przeciwieństwie do fiszek, które go standardowo nie posiadają (można go oczywiście nakleić). Fishboardy są na pewno bardziej kompaktowe, można je zabrać ze sobą wszędzie, ponieważ są w stanie zmieścić się do plecaka. Longboard jest dosyć długi co powoduje, że jeżeli na nim nie jedziemy to przemieszczanie się z nim (np. komunikacją miejską ) jest nieco trudniejsze. Na desce longboardowej można pokonać znacznie większe dystanse za sprawą komfortu jaki daje nam większa platforma na jakiej stoimy. Większe koła lepiej pokonują nierówności, a budowa traków longboardowych jest zupełnie inna, co przekłada się między innymi na ich lepszą skrętność.

Wygląd

Fishboardy są jednolite – różnią się w zasadzie tylko kolorystyką poszczególnych podzespołów. Deska longboardowa natomiast daje nam więcej możliwości konfiguracji sprzętu pod własne upodobania, styl jazdy czy design.

Cena

Cenowo oba sprzęty prezentują się inaczej. Fiszka to koszt około 249zł-299zł przy longboardach dobrej jakości zaczynających się od około 400-500 zł.

 

Zarówno fishka jak i longboard to świetne sprzęty, które sprawdzą się w różnych warunkach. Jeśli musicie wybrać, to należy odpowiedzieć sobie na pytanie co dla Was jest ważniejsze: mały kompaktowy sprzęt, który możecie zawsze ze sobą zabrać, nie wydając przy tym dużych pieniędzy, czy długa deska z drewnianym blatem, dająca więcej wolności podczas jazdy i możliwość robienia tricków i rozwijania się w sporcie, ale za wyższą cenę. 

Podsumowanie w punktach:

Fiszka

Plusy:

– kompaktowy rozmiar oraz niska waga, deska jest bardzo poręczna

– niska cena

– ładny design

 

Minusy:

– słabo spisuje się do jazdy na bardzo długich dystansach

– mała skrętność

– mały blat i mało miejsca na stopy

 

Longboard

Plusy:

– wygoda podczas jazdy

– możliwość dostosowania części pod własne preferencje (twardość, wielkość kółek)

– różne style jazdy

 

Minusy:

– waga

– wyższa cena niż w przypadku fiszek

– duże rozmiary