Jak ulepszyć tani longboard?

Często zdarza się, że kupując pierwszy longboard nie jestesmy pewni czy nam się to spodoba lub po prostu nie mamy zbyt dużego budżetu. W takim wypadku dużo osób decyduje się kupić tanią deskę, często jest to sprzęt kupiony w markecie. Wiadomo – za ceną najczęściej idzie jakość i nasz zakup może być po prostu wątpliwej jakości. Istnieje jednak kilka sposobów na upgrade taniej deski. W zależności od funduszy możemy bardziej lub mniej usprawnić naszą deskę.

 

Zacznijmy od tego co najważniejsze – koła. Każdy jeżdżąc na longboardzie chciałby aby deska szyko się rozpędzała i jak najdłużej utrzymywała prędkość. Często pytają się nas osoby dlaczego ich koła tak szybko przestają się kręcić. Może to wynikać z dwóch powodów. Pierwszym jest zbyt mocne dokręcenie śrubki przy kole poprzez nieuwagę. Drugim powodem są kiepskiej jakości łożyska. Tanie łożyska mają to do siebie, że słabo się kręcą oraz nie są zbyt wytrzymałe. Zdarzyło się nam wymieniac łożysko w deskorolce kupionej w markecie, które dosłownie było rozsypane! Koszyczek, pierścienie, osłonki dosłownie latały jak chciał i było niemożliwym złożenie tego w całość. Tutaj możecie sprawdzić z czego składa się łożysko. Koszt dobrej jakości łożysk to zaledwie 50-60zł. Warto wymienić je ponieważ przy odpowiednim użytkowaniu nic się z nimi nie stanie nawet przez kilka sezonów. Mała inwestycja, a znacznie wpłynie na komfort jazdy i nie będziemy musieli pięć razy odpychać się żeby przejechać 10 metrów 🙂

Kolejnym elementem, którego wątpliwej jakości klasa ma znamienny wpływ na jazdę sa trucki. Jeśli źle Wam się skręca podcza jazdy to przyczyna możne leżeć właśnie w tym elemencie (przy założeniu oczywiście, że potraficie jeździć 😉 ) Głównym powodem dlaczego trucki źle się zachowują są bushingi – gumki w truckach. Często w deskach kupionych za małe pieniądze w markecie bushingi są nieodpowiedniej twardości i wykonane z nieodpowiedniego materiału – często co dziwne z plastiku… Ręce opadają jak się widzi plastik w deskach kupionych ze sklepów „sportowych”. Wymiana bushingów jest łatwa, a koszt nowych to około 40zł za komplet na oba trucki. W zależności od tego jak chcemy by trucki się zachowywały (były bardziej lub mniej skrętne) oraz od wagi dobieramy bushingi o okreslonej twardości. Do zestawów na miasto dół powiniem mieć kształt baryłki, a góra stożka. W truckach do downhillu stosuje się baryłki w obu częściach.

 

 

Idąc dalej można oczywiście wymienić całe trucki, czy koła o których więcej dowiecie się tutaj, ale to już droższa zabawa.

Pamiętajcie, że nawet jak macie tanią deskę to nie jest tragedia bo zawsze lepiej mieć jakąkowiek niż żadną, a możecie ją tak jak napisaliśmy wyżej zupgradeować 🙂