Jak wybrać pierwszą kendamę?

Wybór kendam na rynku jest bardzo szeroki i ilość opcji może być przytłaczająca i utrudniać pierwszy wybór. Kendamy mają bardzo podobny kształt i budowę, zatem na każdej można zacząć naukę. Głównym kryterium przy wyborze pierwszej kendamy powinno być zatem kryterium wizualne. Wybierzmy po prostu to co nam się podoba. Jest jednak kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

Rozmiar

Kendamy spotykamy w różnych rozmiarach. Małe są do bardziej precyzyjnej gry, na większych z kolei łatwiej wyćwiczyć trudniejsze triki, ale są cięższe i mniej wygodne. Najczęściej spotykany rozmiar kendamy to ok. 18,5 cm (wysokość) i to takimi gra się na zawodach, więc na pierwszą kendamę warto wybrać standardowy rozmiar.

Farba

Tama (kula) najczęściej jest pokryta farbą. Rodzaj farby dzielimy głównie na śliski (glossy) lub „gumowy” (rodzaj farby lub powłoki na farbie charakteryzujący się większą przyczepnością). Dzięki temu drugiemu łatwiej będzie nam wykonywać triki, które polegają na utrzymaniu kena (młotka) na tamie (kuli). Należy jednak pamiętać, że nawet śliska farba ulega tzw. rozbiciu, tzn., że tama staje się bardziej przyczepna dzięki licznym mikrowgnieceniom powstałym podczas gry.

Drewno

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest drewno, z którego wykonana jest kendama. Rodzajów drewna jest wiele i różnią się między sobą twardością i wytrzymałością. Najczęściej spotykane są kendamy wykonane z drewna bukowego, czy ostatnio coraz bardziej popularne z klonu i to te polecamy na początek.

Każda kendama będzie dobra na początek (polecamy tylko standardowy rozmiar) i na każdej da się nauczyć wielu podstawowych trików. Jak złapiecie bakcyla, to sami będziecie chcieli testować kendamy innych firm, w innym rozmiarze, pokryte różną farbą czy wykonane z innego rodzaju drewna. Jak zaczniecie sporo grać, wykształcicie swoje preferencje i będziecie czuli, że np. fajniej gra się Wam takim czy innym drewnem lub kendamą tej a nie innej firmy. Zaczniecie też wyczuwać drobne różnice w kształcie kendam, które dla początkujących osób są nie do odróżnienia. I na tym polega cała zabawa 🙂 Miłego grania!