Jak wybrać skimboard? Jaki skimboard na początek?

Kształt deski

Pierwszą rzeczą jaką musimy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej deski jest jej kształt. Zazwyczaj będziemy tu rozważać dwie opcję:
Kształt streamline (opływowy) – deska bez żadnych wcięć, symetryczna, bardzo zbliżona do prostokąta z zaokrąglonymi rogami deski, wąska w środkowej części budowy. Łatwo na takim skimboardzie wykonuje się tricki typu ollie czy przeróżne spiny (obroty) na flacie (płytkiej wodzie), jest bardzo szybka dzięki swojej opływowej budowie.

Drugim najbardziej popularnym kształtem jest skimboard z wcięciami po bokach deski, wąskim nosem (końcem deski) oraz szerokim środkiem. Zaletą takiego kształtu jest niewątpliwie jego uniwersalność, będzie idealnym kompromisem pomiędzy trickami na przeszkodach, trickami na flacie czy różnymi innymi wariacjami wykonywanymi na wodzie. Według nas taka deska jest najłatwiejsza do nauki, ponieważ szybko można zrobić na niej postępy. Jest to najbardziej popularny kształt wśród osób pływających na skimboardzie.

 

Ostatnią rzeczą jaką trzeba powiedzieć o tym jak dobrać kształt jest to, że może się okazać, że danej osobie może bardziej pasować jedna deska, a drugiej inna. Trzeba po prostu trochę popływać i samemu poczuć co komu pasuje bardziej do flatu (pływanie po płytkiej wodzie), a co na przykład do pływania po przeszkodach.

Skimboard

Rozmiar deski

Deski dla dzieci oraz lekkich osób zaleca się by miały nie więcej niż 95cm długości. Dla osób starszych i młodzieży najlepszym wyborem będzie deska około 103-105cm, ponieważ jest ona juz wystarczająco wyporna ale zachowuje swoją zwrotność przy wykonywaniu tricków. Dla osób cięższych zaleca się wybierać deski o długośći około 110cm.

 

Deska drewniana czy deska z pianką i laminatem?
Deska drewniana pokryta od dołu lakierem, a od góry zalakierowanym piaskiem (pełni on funkcję gripa, który powoduje, że nogi się nie ślizgają) będzie idealnym wyborem dla osób, które sporadycznie chcą popływać na skimboardzie, nie wiedzą czy na pewno im się to spodoba i nie chcą przeznaczac dużo pieniędzy na sprzęt. Taki skimboard kosztuje od 299zł do około 319 zł. Dostępne są w różnych rozmiarach ale większość modeli to kształty typu streamline. Wadą takich desek jest to, że przy dłuższym i częstszym użytkowaniu będą powstawać zarysowania na ślizgu. Takie zarysowania mogą doprowadzić do starcia się warstwy lakieru co spowoduje nasiąkanie drewna, a w rezultacie deska może stracić rocker ( wygięcie wzdłuż deski), będzie się robić płaska i wichrować się wokół własnej osi.

Deska z pianką i laminatem jest bardzo wytrzymała. Od dołu skimboard pokryty jest laminatem HPL, który nadaje sztywności desce, uodparnia ją na zarysowania, wydłuża żywotność oraz sprawia, że ślizg na wodzie jest jeszcze szybszy i dłuższy. Od góry pokryty jest pianką, który sprawia, że stopy idealnie trzymają się deski, jest miła w dotyku oraz zwiększa wyporność. Na takim skimboardzie na pewno przyjemniej się pływa, starczy na wiele sezonów i będzie dobrym wyborem jeśli chcemy ćwiczyć najróżniejsze tricki. Minusem jest tylko to, że deska jest droższa od deski drewnianej, o której możecie przeczytać wyżej. Ceny wahają się od 399zł do nawet 800zł.

Polecane deski

Z desek drewnianych (bez pianki i laminatu) polecamy deski Pakalolo oraz GoZone. Występują one w dwóch rozmiarach. Kształt są bardzo podobne do siebie jesśli chodzi o kształt (typu streamline). Cena nie przekracza 319zł.

Jeśli szukacie czegoś solidniejszego z pianką i laminatem najtańsza opcją będzie deska GoZone model PRO. Jest to dobre połączenie stosunku ceny do jakości.

Z innych tego typu desek polecamy Logan Pro od Seventyone. Jest to promodel jednego z najlepszych skimboarderów na świecie, deska ma bardzo fajną rotację i jest świetna na przeszkodach. Wartym uwagi jest też model 665 także od Seventyone. Pop na tej desce jest niesamowity, z pewnością spodoba się osobom, które jeżdżą ją snowboardzie dzięki jej kształtowi i świetnym warunkom jazdy po przeszkodach.

Jeśli szukasz czegoś z TOPowej półki koniecznie rozważ propozycję od amerykańskiej firmy DB Skimboards – np. model Proto! Jest to mega uniwersalna deska, świetna do wszystkiego – wysoki pop, świetna rotacja, bardzo fajnie ślizga się po przeszkodach. Deska, tak jak inne modele DB ma zastosowaną najlepszą piankę z jaką się spotkaliśmy, jest mega przyczepna – po prostu nie ma możliwości poślizgnięcia się podczas wskakiwania na deskę czy robienia tricków. Modele DB mają też w odróżnieniu od innych desek w naszej ofercie zastosowane drewno z klonu kanadyjskiego czyli takie jakie stosuje się w skateboardach. Dzięki temu, udało się uzyskać idealny kształt, rocker, sztywność deski oraz niską wagę.

Jeśli macie jakieś pytania, dajcie znać w komentarzach!