Jaką fiszkę wybrać? Fishka oryginalna czy „z marketu”

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stało się jeżdżenie na tzw. fiszkach czy inaczej plastikowych cruiserach – małych, zwinnych, kolorowych, winylowych deseczkach. Spowodowało to zainteresowanie osób chcących nauczyć się jeździć na deskorolce oraz producentów sprzętu sportowego. Takie deski można kupić już w wielu miejscach ale pytanie jest, którą warto kupić, a którą nie.

Czym są oryginalne fishki?

Potocznie te małe deskorolki nazywamy fiszkami (fishkami), co pochodzi od nazwy polskiej firmy, która jako jedna z pierwszych reaktywowała modę na popularne w latach 90-tych plastikowe mini-cruisery i właśnie deskorolki marki Fish Skateboards nazywamy produktami oryginalnymi.

Fishki „z marketu”

Od czasu kiedy Fish Skateboards wypuściło swoje pierwsze produkty, na rynku pojawiło się bardzo wielu naśladowców. Zainteresowały się tym również duże sieci sportowe, a nawet sklepy dyskontowe, rywalizując bardzo niską ceną, czasem nawet na poziomie 60 zł za deskę. Produkty konkurencyjnych firm mają podobny wygląd, ale są wątpliwej jakości. Nie sposób sprawdzić wszystkie firmy na rynku, ale te, z którymi mieliśmy do czynienia zwykle wyróżniały się na niekorzyść jakością. Widać to np. na przykładzie blatu, który czasem jest zbyt miękki oraz potrafi odkształcić się bezpowrotnie. Do tego dochodzą niskiej jakości łożyska, które wolniej się kręcą, często szybko się zacierają lub rozpadają, a kółka wykonane są z niskiej jakości materiału, który po prostu po odepchnięciu nie „płynie” po asfalcie. Traki często charakteryzują się gorszą skrętnością. To wszystko bezpośrednio przekłada się na wrażenia z jazdy. Oryginalny sprzęt wytrzyma nawet 100 kilogramową osobę, która na nim jeździ, a nawet da radę po nim przejechać samochodem!

Fishki innych firm w podobnej cenie

Modę na fishki dostrzegły również inne firmy oferujące produkty w takich dziecinach jak longboard, surf czy skate i również wypuściły swoje plastikowe cruisery. Zazwyczaj są to produkty trzymające przyzwoitą lub wysoką jakość, ale już w wyższej cenie, zbliżonej do ceny Fish Skateboards lub droższe w przypadku marek zachodnich. Podobnie jak w przypadku desek marketowych, nie sposób sprawdzić je wszystkie, ale ogólnie są to atrakcyjne deski wysokiej jakości, które na pewno dadzą frajdę z jazdy. Jest zatem w czym wybierać. My w tym przypadku wybieramy to, co polskie:)