Podstawy jogi dla początkujących. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Dla kogo jest joga?

Odpowiemy od razu: dla każdego! I nie ma w tym stwierdzeniu ani odrobiny przesady. Stylów jogi jest naprawdę wiele, z czego niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy. Bez trudu dobierzesz „program” nawet, jeśli masz nadprogramowe kilogramy, jesteś osobą starszą, czy pracownikiem biurowym, który w ogóle nie ćwiczy.

Czy musisz być rozciągnięty, żeby uprawiać jogę? Absolutnie nie! Joga właśnie po to jest – aby się rozciągnąć regularnymi ćwiczeniami. Powiedzenie, że jest się zbyt sztywnym na jogę, to jak mówienie, że… jest się zbyt brudnym na prysznic.

Czy joga jest tylko dla kobiet? Nie, nie i jeszcze raz nie! Oczywiście większość osób uprawiających jogę to kobiety – ale to wynika z uprzedzeń, czy… drobnego lenistwa, Panowie. Jeśli jesteś mężczyzną i zastanawiasz się nad jogą, to po prostu zacznij. Nie spodoba Ci się, to trudno. Jeśli jednak się wkręcisz, to z korzyścią dla własnego zdrowia i samopoczucia!

Czy joga jest nudna? Tak, jeśli uprawia się ją bez przygotowania. Nie ukrywamy, że możesz trafić na YouTube na instruktora jogi, który będzie pokazywać monotonne asany (czyli pozycje w jodze – w dalszej części artykułu opowiemy o tym więcej!). Ale uwierz nam, że joga potrafi być fascynująca i NAPRAWDĘ pozwala odkryć własne ciało.

Słowniczek pojęć jogi

Na początku uprawiania każdego nowego sportu, czy nowej aktywności, czujemy się nieco zagubieni. Bez obaw – my też się tak czuliśmy. Nie ma w tym nic strasznego, z czasem pewne pojęcia wejdą Ci w krew. Na początek przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze terminy związane z jogą (w nawiasie prawidłowa wymowa):

 • Asana [asana] – pozycja w jodze.
 • Drishty [driszti] – punkt skupienia wzroku i koncentracji.
 • Bandha [banda] – w pewnym uproszczeniu, to czynność mająca na celu aktywizację pewnych mięśni. Znaczenie jest trochę szersze, ale na początku drogi musisz wiedzieć dokładnie tyle.
 • Muhla bandha [mula banda] – aktywizacja mięśni dla miednicy.
 • Pranajama – technika opanowania oddechu.
 • Uddiyana bandha [udijana banda] – aktywizacja mięśnia poprzecznego.
 • Ujjayi [udżaji] – nazwa oddechu, który w uprawianiu jogi ma gigantyczne znaczenie!
 • Vinyasa [winiasa] – synchronizacja ruchy z oddechem, ale także styl jogi oraz połączenie ze sobą 3 pozycji (chaturanga, pies z głową do góry, pies z głową do dołu).

Nie możesz czegoś zapamiętać? Bez obaw – musisz się dobrze bawić i rozluźniać, a nie czuć się jak na egzaminie!

Czego początkujący jogini powinni unikać?

Jeśli rozpoczniesz jogowanie w grupie, to z na wszystkie wątpliwości odpowiedzą Ci nauczyciele lub bardziej doświadczeni jogini. Jednak jeśli chcesz uprawiać jogę samemu, to warto zwrócić uwagę na kilka najczęstszych błędów u początkujących:

 1. Zbytnie forsowanie tempa na początku – ten problem dotyczy pewnie wielu sportów, czy aktywności fizycznej. Bardzo często zapał początkującego wypala się właśnie przez zbytnie forsowanie tempa, które prowadzi do drobnych urazów, zbytniego zmęczenia, zakwasów i innych problemów. Zacznij powoli, rozwijaj się i pokonuj kolejne bariery. Lepiej zacząć delikatniej niż za szybko się wypalić!
 2. Ćwiczenie pomimo schorzeń – w poszczególnych asanach (pozycjach) bolą Cię stawy? Czy rozciąganiu jedna część ciała jest dużo słabsza? W takim razie nie diagnozuj się sam i raczej ostrożnie polegaj na opinii innych joginów. Po prostu udaj się do lekarza, najlepiej fizjoterapeuty. On odpowie Ci na wszystkie pytania, a Ty wrócisz do ćwiczeń. Między innymi to mamy na myśli, gdy mówimy, że joga pozwala lepiej poznać swoje ciało.
 3. Wiara w mity – wokół jogi narosło wiele mitów. Niektóre osoby powielają błędne przekonanie, że niektóre osoby w ogóle nie mogą ćwiczyć. Szkół jogi jest naprawdę wiele i poszczególne skupiają się na asanach przeznaczonych dla zaawansowanych, bardzo rozciągniętych osób. Jednak wiele z nich będzie odpowiadać osobom, które uważają, że mają zerową sprawność. Wiele asan można wykonywać nawet w ciąży. Zawsze trzeba się jednak dokształcić w temacie, żeby nie powielać i nie wierzyć w mity!
 4. Picie i jedzenie w trakcie jogi – jedzenie w trakcie aktywności fizycznej zwykle jest kiepskim pomysłem. Jogę warto uprawiać ok. 2-3 godziny po posiłku, aby czuć się komfortowo. Odradzamy również picie wody w trakcie ćwiczeń. Dlaczego? Cóż, napicie się przed głębokim skrętem, czy opuszczeniem głowy w skłonie może doprowadzić do mdłości i poczucia dyskomfortu. Postaraj się więc wstrzymać na czas ćwiczeń!

Czego potrzebujesz do uprawiania jogi?

Najpiękniejsze w jodze jest to, że nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, aby ją uprawiać – szczególnie na początku drogi. O czym musisz pamiętać i co byśmy Ci doradzali? Przede wszystkim:

 1. Mata do jogi – to podstawa i pierwsza rzecz, w którą warto zainwestować. Dlaczego? Ponieważ profesjonalna mata do jogi pozwala zwiększyć komfort i bezpieczeństwo praktyki jogi. To dlatego, że jest wykonana z materiału zapewniającego stabilność i przyczepność. Dzięki temu łatwiej utrzymać równowagę w trakcie wykonywania kolejnych asan. Do tego maty chronią przed bezpośrednim kontaktem z podłożem, co jest szczególnie ważne w miejscach publicznych, takich jak sale do jogi czy siłownie.
 2. Odpowiedni strój – ubranie musi być wygodne i rozciągliwe. Uważaj jednak na zbyt luźne i obszerne rzeczy, które mogą się zaplątać, prowadząc do niechybnego upadku. Wszystkim paniom polecamy sprawdzony zestaw leginsy plus stanik sportowy. Panom najwygodniej również będzie w specjalnych leginsach, ale dobrze dobrany dres da radę. Warto stawiać na bluzki bez rękawów, bo wtedy mamy większy zakres ruchu rąk.
 3. Gołe stopy – z doświadczenia wiemy, że lepiej ćwiczyć w gołych stopach. Skarpetki zwykle ślizgają się, a buty… cóż, nie tylko są niewygodne, ale też nie dają tego poczucia kontaktu z podłożem. Zwłaszcza że w jodze aktywnie pracuje się stopami. Często trzeba zgiąć palce, czy specjalnie ułożyć stopę. O higienę nie musisz się martwić, jeśli dobierzesz dobrej jakości matę do jogi!

Tyle potrzeba na początek. Oczywiście rozwijając się i wkraczając w kolejne stopnie wtajemniczenia, przydają się również takie akcesoria jak: kostka do jogi, wałek do jogi, pasek do jogi, czy roller. O tym może opowiemy w kolejnym poradniku. Trzymamy za Ciebie kciuki i mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy wszystkie Twoje wątpliwości!