Dlaczego yoyo jest doskonałą zabawką dla rozwoju manualnego i koncentracji?

Chcesz pomóc swojemu dziecku w znalezieniu wartościowego hobby, czy zajawki? A co powiesz na yoyo? To kapitalne hobby, które nie wymaga ogromnych nakładów finansowych na sprzęt, a jednocześnie daje masę zabawy i do tego przyczynia się do rozwoju wielu przydatnych umiejętności. No właśnie – jakich? O tym w naszym najnowszym poradniku!

Yoyo a rozwój dziecka

Nie jest żadną tajemnicą, że jakakolwiek pasja w dzieciństwie ma ogromny wpływ na całe nasze życie. Nie chodzi o to, że chwilowa zajawka złapana w okresie nastoletnim (koszykówka, piłka nożna, deskorolka, czy właśnie yoyo) zostanie z nami do końca życia. Chodzi o to, że praktycznie każda aktywność sportowa ma pozytywny wpływ na zdrowie, poprawę kondycji i wiele miękkich umiejętności tak ważnych w życiu dorosłym, jak choćby wytrwałość, czy skupienie na jednej rzeczy naraz.

Jaki więc wpływ ma yoyo na rozwój dziecka? Zacznijmy od rozwoju manualnego:

  1. Precyzyjne ruchy – utrzymanie yoyo w ruchu i wykonywanie różnych trików wymaga precyzyjnych ruchów palców i dłoni. Dzieci uczą się kontrolować swoje ruchy, co jest istotne dla dalszego rozwoju manualnego.
  2. Wzmocnienie mięśni – manipulowanie yoyo angażuje mięśnie palców, dłoni i nadgarstków. Regularna zabawa przyczynia się do wzmocnienia tych grup mięśniowych, co jest ważne dla rozwoju motoryki małej.
  3. Umiejętności motoryczne – zabawa yoyo rozwija umiejętności motoryczne poprzez wykonywanie różnych ruchów, nawijanie, odkręcanie i wykonywanie tricków.

Do tego ćwiczenia z yoyo, które przecież wymagają nie lada precyzji, pozwalają rozwinąć:

  1. Równowagę – manipulowanie yoyo wymaga utrzymania równowagi i kontroli nad ruchem. To wpływa na rozwijanie zdolności równowagi.
  2. Synchronizację rąk – opanowanie różnych tricków wymaga synchronizacji ruchów obu rąk. To doskonały sposób na rozwijanie koordynacji pomiędzy lewą a prawą stroną ciała.
  3. Skupienie i precyzję – ćwiczenie z yoyo wymaga skupienia i precyzyjnych ruchów. Dzieci uczą się koncentracji na wykonywanych czynnościach, co może przyczynić się do poprawy zdolności koncentracji w innych dziedzinach.

Czy yoyo wpływa pozytywnie na koncentrację dziecka?

Zdecydowanie tak! Nauka różnych tricków z yoyo wymaga skupienia na drobnych ruchach i szczegółach. To rozwija umiejętność zauważania i analizowania detali. Do tego opanowywanie tricków z yoyo często wymaga wykonywania sekwencji ruchów w określonej kolejności. Dzieci uczą się planowania i logicznego myślenia. Nie bez znaczenia jest również wytrwałość. Nauka tricków z yoyo to proces, który wymaga wielu prób. Dzieci uczą się wytrwałości i dążenia do osiągnięcia celu, mimo trudności. Sam przyznaj, że rozwijanie tych cech ma ogromne znaczenie w przyszłości!

Jakie yoyo dla dziecka?

Zastanawiasz się, jakie wybrać yoyo dla dziecka? Tutaj zdecydowanie polecamy modele dla początkujących. Dlaczego? W modelach dla początkujących stosuje się łożysko wąskie, dzięki czemu yoyo jest responsywne. Oznacza to, że jeżeli je wyrzucisz z dłoni i yoyo będzie kręcić się na dole, wchodząc w sleepera, to wystarczy, że pociągniesz nadgarstkiem, żeby wróciło do Twojej dłoni. Brzmi prosto? Bo takie właśnie jest! W modelach dla zaawansowanych (cóż, może Twoje dziecko kiedyś, po nabraniu wprawy, wybierze właśnie takie?) rozpoczęcie zabawy jest trudniejsze, ponieważ yoyo posiada szerokie łożysko, przez które yoyo nie jest responsywne. Pociągnięcie nadgarstkiem, aby yoyo wróciło do dłoni, nie wystarczy. Musisz wykonać trik o nazwie bind.

Modele dla początkujących, które zwykle są lepszym wyborem dla dziecka, różnią się także materiałem wykonania. Najczęściej są to modele plastikowe – po to, aby zmniejszyć koszt yoyo. Oczywiście cenieni producenci stosują plastik dobrej klasy, który również jest trwały, jednak wiadomo, że zawsze będzie nieco gorszy od metalu. Nie da się jednak ukryć, że jeżeli nie jesteś pewien, czy Twoje dziecko złapie bakcyla na ćwiczenia z yoyo, to lepszym wyborem jest jednak tańszy model. Oczywiście tańszy nie znaczy gorszy – w sklepie Miejskie Sporty znajdziesz yoyo , które wyróżnia się pod każdym względem!